Тема: В. Королів-Старий
«Хуха-Моховинка»
Мета: познайомити учнів із казкою В. Короліва-Старого «Хуха-Моховинка» та його доброю «нечистою силою»;
Мета: познайомити учнів із казкою В. Короліва-Старого «Хуха-Моховинка» та його доброю «нечистою силою»;
проаналізувати
казку письменника;
вчити
вдумливо та виразно читати казку, знаходити опис зовнішності фантастичних
істот, оцінювати вчинки персонажів даного твору з позицій гуманізму;
повторити
особливості літературної казки та її ознаки;
розвивати
вміння грамотно висловлювати власні думки, почуття, спостереження, відстоювати особисті погляди;
формувати
кругозір, світогляд учнів;
виховувати доброту, порядність, чуйність, уважне
ставлення до ближнього, пізнавальний
інтерес до наслідків власної праці, повагу до творчості митців рідного краю.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання:
текст твору «Хуха-Моховинка», мультимедійна презентація.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент.
II. Відтворення
і корекція опорних знань.
- Який твір ми називаємо казкою?
- Які ви знаєте літературні казки?
- У чому відмінність літературних казок від народних?
- Що в них спільне?
/Аналіз порівняльної таблиці/
/Слайд №1/
III. Оголошення теми, мети уроку.
ІV. Мотивація навчальної
діяльності.
Зло,
немов хвиля, б'ється об берег і повертається назад.
Г. Сенкевич
V. Сприйняття
і осмислення нового матеріалу.
Вступне
слово вчителя.
/Слайд №2/
Ми продовжуємо знайомитися з творчість казкарів. Серед них багато наших
земляків. Це Олена Пчілка, Оксана Іваненко, Василь Симоненко, Анатолій
Михайленко, Василь Королів-Старий
/знайомимося із матеріалом слайду/.
/знайомимося із матеріалом слайду/.
/Слайд
№3/
- Хто ж такий Василь Королів-старий
і як його ім’я пов’язане з Полтавщиною? /опрацьовуємо матеріал підручника/.
Казка письменника відкриває для нас дивосвіт його фантастичних
творів, знайомить із представниками доброї
«нечистої сили» має назву «Хуха-Моховинка». Увійшла вона до збірки
«Нечиста сила».
/Слайди № 4 - 5/
- Про що, на вашу думку, в ній
ітиметься?
- Як може вона починатися?
Сьогодні для роботи нам знадобляться знання з теорії літератури:
/Слайд №6/
Портрет (від фр.- зображати) - зображення зовнішності героя
(обличчя, фігури, одягу, манери поведінки) як засіб його характеристики;
різновид опису. Портрет - один із засобів літературного образу.
Образ художній - особлива форма відображення дійсності мистецтвом;
зображення людського життя, окремих його боків в індивідуалізованій формі (одне
з основних понять літератури). Об'єднує у собі загальне і часткове, узагальнення
та індивідуалізацію. Реальне життя відбивається в художньому творі в художніх
образах.
(Звертається увага учнів на портретну характеристику
героїв казок В. Короліва-Старого.)
Читання
казки із зупинками, розгляд її змісту.
Робота з
ілюстраціями.
/Слайди №7 - 10/
VІ.Осмислення
об’єктивних зв’язків і взаємозалежності у виучуваному матеріалі і розкриття
внутрішньої суті явищ і процесів.
Визначення
теми, ідеї, основної думки, жанру, композиції казки.
Тема: відображення взаємозв'язку
людини, доброї «нечистої сили» і природи; уславлення справедливості,
всеперемагаючої сили добра над злом і лихом, підступністю і жорстокістю.
Ідея: засудження користі, бездушності
(злий дід); возвеличення щирої дружби, взаєморозуміння зі світом природи, її
гармонії з людиною.
Основна
думка казки: Хухи
не потребують подяки, вони роблять добро з повинності.
Жанр: літературна прозова казка з
елементами фантастики.
Побудова казки.
Події у
творі відбуваються протягом року (від зими до зими).
Вступ: знайомство з Моховинкою, її родиною; нещастя Хухи, в
результаті якого вона вимушена була шукати нового помешкання.
Основна частина: бідкання Моховинки, її зустріч з домашніми тваринами і
людьми, жорстоке поводження злого діда з Хухою.
Висновок: Хухи рятують злого діда від смерті; добро перемагає зло.
Герої казки: Хуха-Моховинка, її родина; домашні кози Лиска і Оришка;
діти; злий дід, Лісовик, Хо-Сукович.
Опрацювання
змісту казки у формі бесіди за питаннями:
- Як В. Королів-Старий описує риси
характеру, якості Хухи?
- Чому Хух по-різному називали? Від
чого це залежало?
- Опишіть Хуху. Знайдіть, як про це
зазначено у казці?
- Через що Хух не може побачити
людина?
- Чому Моховинка, яка залишалася
без домівки, не могла жити з батьками або сестричками, хоча вони її запрошували
до себе?
- Як Моховинка допомогла козі
Лисці?
- Які стосунки склалися між
Моховинкою і дітьми? У чому це виявилося?
- Що свідчить про добре серце
Моховинки, її чуйність, щирість? Наведіть приклади, посилаючись на текст твору.
- Коли люди почали вірити в
існування Хух?
- Виразно прочитайте, як Хухи
допомогли вижити злому діду.
- Чим дід віддячив Хусі за
допомогу?
- Чи вдалося В. Короліву-Старому на прикладі цієї казки
відобразити «нечисту силу» як добру, позитивну?
Переказ уривків казки за планом.
Орієнтовний план до казки В.Короліва-Старого
«Хуха-Муховинка»
/Слайд №11/
1.Розповідь
про Хух як істот.
2.Небезпека
у помешканні Моховинки.
3.Звернення
Хух по допомогу до Лісовика.
4.Пошуки
Моховинкою нової домівки.
5.Життя
Хухи в хліві для кіз.
6.Нещастя
у хліві.
7.Дружба
Хухи і дітей.
8.Поранення
Моховинки злим дідом.
9.Повернення
героїні до рідного сімейства.
10.Друга
зустріч Моховинки зі злим дідом.
11.Моховинка
з іншими Хухами рятує від смерті злого діда.
12.Подяка
діда за добро Хухам.
VІІ.Підсумок
уроку.
Гра «Літературне лото»/на перегорнутому в
шістнадцятеро аркуші паперу у кожному утвореному прямокутнику записати хороше
слово, що характеризує Хуху-Моховинку/.
VІІІ. Домашнє завдання:
Підготувати усну розповідь на тему «Наступні пригоди Хухи-Моховинки».
Немає коментарів:
Дописати коментар