неділя, 12 лютого 2017 р.

Василь Симоненко "Подорож у країну Навпаки"

Тема: Літературні казки. Бесіда з позакласного читання. В.Симоненко. Казка «Подорож у країну Навпаки»
Мета: формувати в учнів стійкий інтерес до української книги, збагачувати внутрішній світ дитини, позитивно впливати на свідомість, розвивати морально-етичний потенціал, інтелект, творчі здібності, естетичний смак, відчуття насолоди художнім текстом;
розвивати уміння визначати особливості віршованої мови, орієнтуватися у змісті самостійно прочитаного твору;
виховувати кращі людські якості.
Тип уроку: бесіда з позакласного читання.
Обладнання: портрет  В. Симоненка, книжкова виставка творів поета, читацькі щоденники, ілюстрації до творів, мультимедійна презентація.
Теорія літератури: літературна казка, віршована мова, рима.
                                   Хід уроку
І. Організація навчальної діяльності. Гра «Соняшник».
Станьте колом, покладіть руки на плечі сусідам. Уявіть собі,що всі ви це квітка соняшника, яка повільно гойдається під подихом вітру. Закрийте очі й почніть повільно гойдатися в ритмі соняшника. Відкрийте очі й зустріньтесь поглядом із кожним. Побажайте одне одному успіхів на уроці.
1. Вступне слово вчителя.
Минула ніч, і сонце білогриве
Несе на троні огненному день,
І блискітки, швидкі та метушливі,
Стрибають на асфальті де - не -де.
І небо теплотою глибиніє,
І радість наливається в серця -
Сміються, бігають, пустують, мріють
Малесенькі замурзані сонця.
-Василь Симоненко, автор вірша, часто згадував своє дитинство, хоч воно у нього було нелегке.
Діти в групах працюють з матеріалом газети «І в твоєму імені живу!»
«Дитинство його чуло ридання матерів, що божеволіли від горя над фронтовими похоронками, воно брело за ним скородити повоєнні поля, тяжко добувати хліб насущний. Скупе на ласку, мінами й снарядами бавилося його дитинство…» (Олесь Гончар).
-А дитинство - це чистота душі, мрій, поривань. Йому Василь Андрійович був відданий до кінця свого короткого життя. Бо тільки людина, яка носила в душі не розгублений цвіт дитячих років, могла написати такі чудові казки - «Цар Плаксій та Лоскотон» і «Подорож у країну Навпаки», з якою ми сьогодні познайомимося.
2. Повідомлення теми й мети уроку.
/Слайд №1/
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Створення учнями асоціативного образу поета за прочитаними творами та фактами біографії.
(Учитель демонструє книгу «Тайна вашего имени» і зачитує, що означає ім’я  Василь -  «царствений» ( від грецького «базилиус» - цар). Основні риси іменіь - ДОБРОДУШНІСТЬ і НЕСПІШНІСТЬ. Колір імені - густо-синій.)
/Слайд №2/
У променях сонця букви імені:
В - вірний,
А - активний,
С - скромний,
И - допитливий,
Л - любив Україну, патріот,
Ь - добродушність, неспішність.
Учні добирають і записують відповідні риси характеру поета.
2. Асоціативний диктант
/Слайд №3/
1.Лубенський р - н, с. Біївці - учні записують «Батьківщина поета».
2.9 км - шлях до школи.
3.Лесик, Олесь - син Василя Симоненка.
ІІІ. Бесіда з позакласного читання.
1.Огляд читацьких щоденників.
2.Показ свого читацького щоденника вчителем.
Зачитати цитату з книги «Роксолана» П.Загребельного: «Людині заповідано:читай! Не відаючи що, не знаючи як і де, і яким способом, - читай! Твоє призначення на землі й у світі - читай!»
/Слайд №4/
1.                       Бесіда за асоціативним малюнком «Книга».
Загадка «Мудрий порадник»
Завжди можу стати в пригоді,
Моїх вам порад не злічить.
І кажуть про мене в народі:
«Мовчить, а сто дурнів навчить»
Книги – морська глибина,
Хто в них пірне аж до дна,
Той, хоч і труду мав досить,
Дивнії перли виносить. ( І.Франко ).
«Книжка мовчки все розкаже» ( Прислів’я ).
2.                      Інсценізація уривка з казки «Подорож у країну Навпаки».
3.                      Гра « Так чи Ні»
/Слайди №5 - 6/
— Пограти хочеться мені в цікаву гру, у «Так» чи « Ні»
1). Героїв казки було п’ятеро. (Ні ).
2).Хлоп’ята скаржилися, як їм тяжко жити з батьками. (Так ).
3). Бородань пообіцяв відправити хлопців у країну Навпаки. (Так).
4). У країні Навпаки ніхто не миється. (Так.)
5). Хлопчиків стріла грізна гвардія на конях. (Ні).
6). Малих мандрівників замурували в склеп. (Так).
6. Евристична бесіда
- Що сподобалося, а що - ні в казці?
- Що здалося смішним, а що - сумним?
- Яка головна думка казки? (Треба цінувати своїх батьків, допомагати їм, не лінуватися.)
7. «Наш вернісаж»
/Слайд №7/
Учні демонструють свої малюнки та коментують їх.
8. Робота з теоретично-літературними поняттями:
- Якою мовою написана казка?
- Чим ця мова відрізняється від нашої повсякденної? (Упорядкована, ритмічна. Рядки короткі, об’єднані у строфи).
- Що таке рима? (Співзвучне закінчення рядків ).
ІV. Підсумки уроку.
1.  Діалог з В. Симоненком
/Слайд №8/
Якби ти мав можливість поспілкуватись з поетом, про що б ви розмовляли? Складіть діалог.
Ти … .
Симоненко … .
1.                      Метод « Світська розмова»
/Слайд №9/
Учні в парах дають оцінку казки, аналізують образи.
Наприклад: Вельмишановний …, а ви знаєте, що…
- Так, друже, я згоден з вами…
- Ви знаєте, мені подобається…
-А мені…
Учитель:
Щоб вести «світську розмову», потрібно багато знати, уміти про це розповісти співрозмовнику. Зараз ми прослухаємо, як наші дами та кавалери вміють вести розмови про поезію. Будь ласка, у центр балу запрошується пара…
2. Гра в слово
Свою ерудицію Василь Симоненко виявляв у поширеній тоді серед студентів їхнього журналістського факультету грі в слово.
Суть її ось у чому. Називалося слово, встановлювався час, і двоє - троє студентів змагалися, хто більше створить спільнокореневих слів. Спробуємо!
-Доберіть спільнокореневі  (споріднені ) до слова батьки:
Батьківщина, батьківський, прабатьківський, …
2.                      Кросворд - гра « Найуважніший читач»
/Слайд №10/
- Що текло у річках казкової країни?
- Хто там білив хати?
- На чому їхали вояки в синіх штанях?
- Куди цар Невмивака наказав замурувати дітей?
- Які ягоди росли на дубі?
- З чого були зроблені двері льоху?
- У яку гру грали квітки на галявині?
Відповіді: чорнило, сажотруси, свині, склеп, кавуни, цукор, гилки. Слово - відповідь «Навпаки».
/Слайд №11/
3.Стратегія «Похвала й нагорода для всіх».

Ми сьогодні гарно попрацювали, поаплодуймо собі за урок, зробімо компліменти одне одному.

Немає коментарів:

Дописати коментар